11 Mart 2018 Pazar

Akromegali Nedir?

Akromegali Nedir?

Beyinin en altında bulunan hipofiz bezinin ön lobundan fazla miktarda büyüme hormonu salgılanması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Çocuklukta erken çağlarda daha büyüme tamamlanmadan ve kemiklerin gelişimi tam tamamlanmadan oluşursa buna gigantizm denir.

Gigantizm Türkçe karşılığı devliktir.

Büyüme çağının bitimiyle hastalık oluşursa kişide kemiklerdeki büyüme plakları kapanacağından el ve ayalarda büyüme, yüzde büyüme ve seste kalınlaşma şeklinde görülür.

Akromegali Belirtileri Nelerdir?

Gece uyku sırasında kişide horlama ve aşırı terleme gözlemlenir. Ayrıca kişi kendini hissedilebilir derecede halsiz hisseder.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Eğer erken teşhis edilmezse ilerleyen dönemde iç organlarda da normal olmayan bir büyüme görülür.

Bu hastalık IGF-1 yüksekliğine sebep olduğundan pankreasın işleyişini bozar ve bu durum hastanın şeker hastalığına yakalanmasını kolaylaştırır.

Ayrıca erken dönemde bu hastalığa yakalanan kişilerde kabızlık da görülebilir. Saçlarda kalınlaşma ve kafatasının arkasında şişkinlik de meydana gelmektedir.

Akromegali Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu hastalık tedavi edilmezse kişide şeker hastalığı, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar görülür.

Bu hastalığın büyük çoğunluğu hipofiz bezinde oluşan tümörden kaynaklanır. Tümör sinirlere baskı uyguladığı için kişide görmede darlık oluşur.

Ayrıca tümörün beynin bazı kısımlarına baskısı sonucu kişide baş ağrısı gözlemlenir. Erkek ve kadınlarda görülme oranı eşittir.

Büyüme hormonunun yükselmesiyle başlayan süreçte vücut değişiklikleri üç yıl sonra ortaya çıkar.

Erken teşhiste önemli olan ilk belirtileri bilmektir. Bu ilk belirtileri yüzüklerin dar gelmesi ve ayakkabı numarasının büyümesiyle anlaşılabilir.

Bu hastalığın ölüm riskini iki ile dört kat arasında arttırdığı gözlenmiştir.

Akromegali Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Cerrahi müdahale ve ilaçla olmak üzere iki çeşit tedavisi vardır. Cerrahi müdahale de iki çeşittir.

İlk cerrahi müdahalede alın kemiğinden hipofiz bezine ulaşılır ve tümör alınır.

İkinci cerrahi müdahalede ise ağız tavanından hipofiz bezine ulaşılır ve tümör çıkarılır. İkinci cerrahi yöntem günümüzde uygulanmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder