27 Mart 2018 Salı

İkitelli Organize Sanayi Paslanmaz Sac Çeşitleri

İkitelli Organize Sanayi Paslanmaz Sac Çeşitleri

1913 yılında silah geliştirme operasyonları sırasında çeliğe krom eklenmesi ile çeliğin daha dayanıklı bir hal aldığı gözlemlenmiştir. Buna bağlı yapılan çalışmalarda molibden, nitrojen, titanyum ve nikel bazaltları ile çok daha dayanıklı ve korozyondan etkilenmeyen saçlar geliştirilmiştir. Günümüzde de pek çok alanda kullanılan bu alaşımlar özellikle inşaat ve endüstri sektörünün gelişmesinde de büyük rol oynarlar. Korozyon direncinin yüksek olması nedeni ile su ve neme olan dayanıklıkları sayesinde otomotiv sektörünü de güçlendirmiştir. Karaca paslanmaz çelik yılların verdiği uzmanlık ile bu alaşımların üretim, temin ve teslimatını gerçekleştiren öncü firmalardan biri haline gelmiştir. İstenilen ebat ve ölçülerde ürettiği sac türler hemen her sektörün ihtiyacını gidermeye yönelik hazırlanıyor. İşte en sık kullanılan sac türler ve özellikleri.

Martenzitik Paslanmaz Saclar

Diğer alaşımlara göre yüzde 16 oranından daha az krom içeren türlerdir. Az miktarda krom içermeleri bu sac türlerini korozyona karşı diğerlerinden daha güçsüz kılmaktadır. Aynı zamanda kaynak edilebilme özelliklerinin zayıf olması bu sacların belli başlı sektörler dışında kullanılmamasına neden olmuştur. Çelik sektöründe neredeyse ilk üretilen sac olma özelliğini gösteren bu sac türleri daha kısa süreli kullanım gerektiren ameliyat gereçleri ve bıçaklarda sık görülür. Ancak potansiyel olarak mukavemet açısından diğer alaşım türlerine göre harikalar yaratır.

Ostenitik Paslanmaz Saclar

Bu alaşım türleri genellikle demir etrafında yapılanırlar ve magnezyum, nitrojen, krom ve nikel içeren çelik metal alaşımlarından oluşurlar. Ana maddeleri dış merkezli kübik ostentlerdir. Bu alaşımların manyetik özelliğe sahip olmaması diğer alaşım türlerine göre çok büyük avantaj sağlar. 316 ve 304 kalite grubuna dahil olan bu alaşımlar içerdikleri ostentler sayesinde manyetik özelliklerini yitirmişlerdir. Korozyona karşı muhteşem bir dayanıklılık içerisinde olan bu alaşımlar küçük mutfak aletlerinde, ilaç ve gıda sanayisinde güvenle kullanılırlar.

Ferritik Paslanmaz Saclar

Günlük hayatımızda belki en sık gördüğümüz ama farkında olmadığımız sac türleridir. Özellikle beyaz eşyalarda çok sık kullanılırlar. Uzun yıllar boyunca paslanmama özellikleri vardır. Ostenitik saclara göre daha az korozyon dirençleri olsa da ısıya karşı muhteşem bir direnç içine girerler. 409 ve 430 kalite grubuna dahil olan bu sac türleri otomotiv sektöründe en sık kullanılanlardandır.

Satineli Paslanmaz Saclar

Satineli paslanmaz saclar da 304 kalite grubuna dahildirler. Fırçalama tekniği olan satineleme ile korozyona dayanıklı hale getirilen bu ürünler mutfaktan mimariye kadar onlarca alanda kullanılırlar. Aynı zamanda kolay şekil alma özellikleri bulunu ve bu da dekorasyon alanında kullanılmalarını sağlar. bunun aynı sıra görsel olarak estetik şekillerde üretilebilmesi bina ve konutlarda da kullanılmalarını sağlamaktadır. Yıllar geçse dahi korozyona maruz kalıp da pas kusma söz konusu olmaz. Kimyasal ürünlerin taşınması, saklanması ve depolanması alanında çok sık tercih edilirler. Ayrıca yine pas konusunda hassasiyet gösteren otomotiv sektörünün en sık tercih ettiği alaşımlardandır.

Dubleks Paslanmaz Saclar

Adından da anlaşılacağı üzere ferritik ve ostenirik sac türlerinin sahip oldukları özelliklerin tümüne sahip alaşım türleridir. Çok yüksek miktarlarda krom içerirler. Yüzde 30’lara kadar varan krom içerikleri sayesinde asla pas kusma göstermezler. Aynı zamanda inşaat ve endüstri sektöründe çok aranan kaynak özelliğine sahiptirler. Çok kısa bir sürede bu paslanmaz çelik sac plaklarını birbirine kaynatmak kolaydır. Aynı zamanda içeriğinde bulundurduğu krom bu kaynak bölgelerinde de korozyon oluşumunu engeller. Petro kimya, gaz, ilaç, tekstil, endüstri, gıda ve otomotiv sektörlerinde en sık tercih edilen alaşım türlerinden bir tanesidir.

0 yorum:

Yorum Gönder