23 Ekim 2018 Salı

Boşanma Avukatı Neden Önemlidir?

Boşanma Avukatı Neden Önemlidir?

Boşanma durumu, evlilik müessesinden çok daha geniş kapsam taşıyan hukuki bir durum olmakla bilinmektedir. Boşanma davalarında detaylı olarak incelenmesi ve soruşturulması gereken, hatta mahkemenin vereceği kararda bulunan detayların önemi, bir vatandaşın tek başına takip etmesini zorlaştırmakta ve nerede ise dava sürecinin uzamasına neden olmaktadır.

Boşanma davalarında Hukuk Mahkemeleri Kanunu yargılarına göre yürütülmekte olduğundan, davayı açan vatandaşın ya da davalı olan kişinin, aile hukuku ve boşanma hukuku kapsamında yeterli bilgiye sahip olması hem de Hukuk Mahkemeleri Kanunu dahilindeki usul yargılarını bilmiyor ise boşanma avukatı neden önemlidir sorusunun cevabı olarak yukarıdaki bilgilere sahip olmayan bir vatandaşın davası reddedilebilir denilmektedir.

Avukat Seçimi Yapmak Zor Mudur?

Üniversitelerin avukatlık bölümlerinden mezun olduktan sonra bir avukatlık alanını tercih etmek zorunda olan avukatlar, boşanma avukatlığı, ceza avukatlığı ve ticaret hukuku avukatlığı gibi çok çeşitli alanlar içinden birini seçerek o alanlara yönelmektedirler ve uzmanlıklarını o alanda tamamlamaktadırlar. Bu durum müvekkillerin yararınadır. Belli bir alanda uzmanlaşmış olan avukatları seçmek, işinin ehli olduğunu bilmek hem müvekkillerin içini rahatlatmakta hem de birden fazla prosedür ile tek başına uğramasını gerektirmemektedir. Ancak şu husus da bilinmelidir ki avukat; herhangi bir konu ile ilgili hukuku konular ışığında ilgili vekilliği yapabilmektedir. Tüm bu sebeplerin ışığında avukat seçimini yapmak isteyen müvekkiller hiç zorlanmadan seçim yapabilmektedirler.

Boşanma Davasında Avukata Vekalet Verilebilir Mi?

Boşanmaya karar verildikten sonra, dava açıldığında ya da açılmadan önce, davacının ya da davalının kendi avukatlarına gidip, herhangi bir ilçedeki noterden, boşanma davası ile ilgili avukata verilecek yetkileri içinde tutan ve resimli bir vekaletname alınarak avukata teslim edilip sonrasında dava, avukat tarafından takip edilebilmektedir. Sonrasında kesinleşen boşanma davası sonucunda avukata verilen vekaletnamenin bir hükmü bulunmamaktadır.

Kaynak: izmir boşanma avukatı

0 yorum:

Yorum Gönder